Nyttig Information; Teknisk Informasjon - Atlas Copco Lzb46-Rl-Ar0010-11 Sicherheitshinweise
Inhaltsverzeichnis
Verfügbare Sprachen
  • DE
Verfügbare Sprachen
  • DEUTSCH, seite 15
Safety Information
Nyttig information
Website
Log ind på Atlas Copco: www.atlascopco.com.
Du kan finde information om vores produkter, tilbehør, re-
servedele og publikationer på vores websted.
Oprindelsesland
Se informationen på produktetiketten.
Garanti
• Produktgarantien vil udløbe 12 måneder efter, at produk-
tet tages i brug første gang, men vil under alle om-
stændigheder udløbe senest 13 måneder efter levering.
• Normalt slid på dele er ikke omfattet af garantien.
• Normalt slid defineres som det, der kræver udskift-
ning af en del eller anden justering/reparation i løbet
af standardvedligeholdelse af værktøjer i den peri-
ode (udtrykt i tid, driftstimer eller på anden måde).
• Produktgarantien forudsætter korrekt brug, vedligehold-
else og reparation af værktøjet og dets komponentdele.
• Beskadigelse af dele som følge af utilstrækkelig vedlige-
holdelse eller udført af andre personer end Atlas Copco
eller deres certificerede servicepartnere i garantiperioden
dækkes ikke af garantien.
• For at undgå beskadigelse eller destruktion af værktøjs-
dele, skal værktøjet serviceres i henhold til de anbefalede
vedligeholdelsesplaner, og de rette instrukser følges.
• Garantireparationer udføres kun på Atlas Copco værkst-
eder eller af certificerede servicepartnere.
Atlas Copco tilbyder forlænget garanti samt teknisk
avanceret forebyggende vedligeholdelse i deres ToolCover
kontrakter. Kontakt den lokale servicerepræsentant for
yderligere information.
Til elektriske motorer:
• Garantien gælder kun, hvis den elektriske motor ikke er
blevet åbnet.
ServAid
ServAid er en portal, som indeholder teknisk information for
alle hardware- og softwareprodukter, som f.eks.:
- Oplysninger om lovgivning og sikkerhed
- Tekniske data
- Installations-, betjenings- og servicevejledninger
- Reservedelslister
- Tilbehør
ServAid opdaterets kontinuerligt og kan fås på:
servaid.atlascopco.com
Kontakt den lokale Atlas Copco-repræsentant for yderligere
information.
48
https://
© Atlas Copco Industrial Technique AB - 9836 6583 00
Sikkerhedsdatablade MSDS/SDS
Sikkerhedsdatabladene beskriver kemiske produkter, der
sælges af Atlas Copco.
Find mere information på websiden:
www.atlascopco.com/sds
Teknisk informasjon
Teknisk informasjon
Bestillingsnr.
Modell
Luftforbruk ved fri hastighet l/s
Luftforbruk ved fri hastighet cfm
Luftforbruk ved maks effekt 14 l/s
Luftforbruk ved maks effekt 29.7 cfm
Bremsemoment
Bremsemoment
Innebygget bremse
Eksterne delemateriale
Tomgang
Maks effekt
Maks effekt
Min startmoment
Min startmoment
Forhold
Rotasjonretning
Akselbelastningskode
Akseltype
Hastighet ved maks effekt
Stansmoment
Stansmoment
Moment ved maks effekt
Moment ved maks effekt
Ventiltype
Vekt
Vekt
Inntaksslange
Inntaksslange
IP-grad
Utslippsslange
Utslippsslange
IP-grad
IP-gradering
IP-graderingen av luftmotorene henviser til de mekaniske in-
nfatningene i henhold til IEC 60529 standarden. IP-graderin-
gen dekker ikke korrosjonsmotstand eller andre væsker enn
rent ferskvann.
LZB46-RL-AR0010-11
LZB46-RL-AR0010-11
Nm
ft lb
No
Stainless steel
90 o/min
0.6 kW
0.8 hk
161 Nm
119 ft lb
Reversible
g
Keyed
49 o/min
238 Nm
175 ft lb
119 Nm
88 ft lb
Lubrication free
3.8 kg
8.4 lb
10 mm
0.4 in
IP66/IP68/IP69
16 mm
0.6 in