COOK K-FTH-1012 Gebrauchsanweisung Seite 16
Verfügbare Sprachen
  • DE
Verfügbare Sprachen
  • DEUTSCH, seite 57
K-FTH-1012 Instructions for Use
Guidance and manufacturer's declaration – electromagnetic immunity (continued)
Conducted RF
3Vrms
IEC 61000-4-6
0.15 to 80MHz
6Vrms in ISM bands
Between 0.15MHz
and 80MHz
80% AM at 1kHz
Radiated RF
3V/m
IEC 61000-4-3
80MHz to 2.5GHz
80% AM at 1kHz
Proximity elds from RF wireless communications equipment IEC 61000-4-3.
Note 1: At 80 MHz and 800 MHz, the higher frequency range applies.
Note 2: These guidelines may not apply in all situations. Electromagnetic propagation is a ected by
absorption and re ection from structures, objects and people.
a
and land mobile radios, amateur radio, AM and FM radio broadcast and TV broadcast cannot be
predicted theoretically with accuracy. To assess the electromagnetic environment due to xed RF
transmitters, an electromagnetic site survey should be considered. If the measured eld strength in
the location in which the Test Tube Heater is used exceeds the applicable RF compliance level above,
the Test Tube Heater should be observed to verify normal operation. If abnormal performance is
observed, additional measures may be necessary, such as reorienting or relocating the Test Tube
Heater.
b
Over the frequency range 150 kHz to 80MHz, eld strengths should be less than 3 V/m.
c
The ISM (industrial. scienti c and medical) bands between 0.15MHz and 80MHz are 6.765MHz to
6.795MHz; 13.553MHz to 13.567MHz; 26.957MHz to 27.283MHz; and 40.66MHz to 40.70MHz. The
amateur radio bands between 0.15MHz and 80MHz are 1.8MHz to 2.0MHz; 3.5MHz to 4.0MHz; 5.3MHz
to 5.4MHz; 7.0MHz to 7.3MHz; 10.1MHz to 10.15MHz; 14MHz to 14.2MHz, 18.07MHz to 18.17MHz;
21.0MHz to 21.4MHz; 24.89MHz to 24.99MHz; 28.0MHz to 29.7MHz; and 50.0 MHz to 54.0MHz.
3Vrms
0.15 to 80MHz
6Vrms in ISM bands
Between 0.15MHz
c
and 80MHz
80% AM at 1kHz
3V/m
80MHz to 2.5GHz
80% AM at 1kHz
1-14
Portable and mobile RF communications
equipment should be used no closer to
any part of the Test Tube Heater,
including cables, than the recommended
separation distance calculated from the
equation applicable to the frequency of
the transmitter.
Recommend separation distance
d = 0.6 √P
Recommend separation distance
d = 1.2 √P 80 MHz to 800 MHz
d = 2.3 √P 800 MHz to 2.5 GHz