COOK K-FTH-1012 Gebrauchsanweisung Seite 124
Verfügbare Sprachen
  • DE
Verfügbare Sprachen
  • DEUTSCH, seite 57
Οδηγίες χρήσης της συσκευής K-FTH-1012
Οδηγίες και δήλωση του κατασκευαστή – ηλεκτρομαγνητική ατρωσία (συνέχεια)
Αγόμενες ραδι-
3 Vrms
οσυχνότητες
0,15 έως 80 MHz
IEC 61000-4-6
6 Vrms σε ζώνες ISM
Μεταξύ 0,15 MHz
και 80 MHz
80% AM στο 1 kHz
Ακτινοβολού-
3 V/m
μενες ραδιοσυ-
80 MHz έως 2,5 GHz
χνότητες
80% AM στο 1 kHz
IEC 61000-4-3
Σημείωση 1: Στα 80 MHz και 800 MHz, εφαρμόζεται το υψηλότερο εύρος συχνοτήτων.
Σημείωση 2: Αυτές οι κατευθυντήριες οδηγίες ενδέχεται να μην ισχύουν σε όλες τις περιπτώσεις. Η
ηλεκτρομαγνητική διάδοση επηρεάζεται από την απορρόφηση και την ανάκλαση από
δομές, αντικείμενα και άτομα.
a
Οι τιμές έντασης πεδίου από σταθερούς πομπούς, όπως π.χ. σταθμοί βάσης για τηλέφωνα (κινητά/
ασύρματα) που λειτουργούν με ραδιοσυχνότητες και για κινητούς ραδιοπομπούς ξηράς, ερασιτεχνικοί
ραδιοφωνικοί σταθμοί, οι ραδιοφωνικές εκπομπές AM και FM και οι τηλεοπτικές μεταδόσεις, δεν είναι
δυνατό να προβλεφθούν θεωρητικά με ακρίβεια. Για την εκτίμηση του ηλεκτρομαγνητικού περιβάλλοντος
από σταθερούς πομπούς ραδιοσυχνοτήτων, θα πρέπει να εξεταστεί το ενδεχόμενο διεξαγωγής
μιας επιτόπιας ηλεκτρομαγνητικής μελέτης. Εάν η μετρούμενη ένταση πεδίου στη θέση στην οποία
χρησιμοποιείται ο θερμαντήρας δοκιμαστικών σωλήνων υπερβαίνει το ισχύον επίπεδο συμμόρφωσης
ραδιοσυχνοτήτων που αναφέρεται παραπάνω, ο θερμαντήρα δοκιμαστικών σωλήνων θα πρέπει να
τεθεί υπό παρακολούθηση για την επαλήθευση της κανονικής λειτουργίας του. Εάν παρατηρηθεί μη
φυσιολογική λειτουργία, ενδέχεται να χρειαστεί η λήψη επιπλέον μέτρων, όπως επαναπροσανατολισμός ή
αλλαγή της θέσης του θερμαντήρα δοκιμαστικών σωλήνων.
b
Στο εύρος συχνοτήτων 150 kHz έως 80 MHz, οι τιμές έντασης πεδίου θα πρέπει να είναι μικρότερες από
3 V/m.
c
Οι ζώνες ISM (βιομηχανική, επιστημονική και ιατρική) μεταξύ 0,15 MHz και 80 MHz είναι 6,765 MHz έως
6,795 MHz, 13,553 MHz έως 13,567 MHz, 26,957 MHz έως 27,283 MHz και 40,66 MHz έως 40,70 MHz. Οι
ζώνες των ερασιτεχνικών ραδιοφωνικών εκπομπών 0,15 MHz και 80 MHz είναι 1,8 MHz έως 2,0 MHz, 3,5
MHz έως 4,0 MHz, 5,3 MHz έως 5,4 MHz, 7,0 MHz έως 7,3 MHz, 10,1 MHz έως 10,15 MHz, 14 MHz έως 14,2
MHz, 18,07 MHz έως 18,17 MHz, 21,0 MHz έως 21,4 MHz, 24,89 MHz έως 24,99 MHz, 28,0 MHz έως 29,7 MHz
και 50,0 MHz έως 54,0 MHz.
3 Vrms
0,15 έως 80 MHz
6 Vrms σε ζώνες ISM
Μεταξύ 0,15 MHz
c
και 80 MHz
80% AM στο 1 kHz
3 V/m
80 MHz έως 2,5 GHz
80% AM στο 1 kHz
7-14
Ο φορητός και ο κινητός εξοπλισμός
επικοινωνίας με ραδιοσυχνότητες
δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείται σε
απόσταση από οποιοδήποτε τμήμα του
θερμαντήρα δοκιμαστικών σωλήνων,
συμπεριλαμβανομένων των καλωδίων,
μικρότερη από τη συνιστώμενη
απόσταση διαχωρισμού, όπως αυτή
υπολογίζεται από την εξίσωση που ισχύει
για τη συχνότητα του πομπού.
Συνιστώμενη απόσταση διαχωρισμού
d = 0,6 √P
d = 1,2 √P 80 MHz έως 800 MHz
d = 2,3 √P 800 MHz έως 2,5 GHz