750HT/240
750HT/480
*Operation on Direct Current will damage oven and void warranty
**Average Stabilized Temperature @ 70°F Ambient Temperature
Part #
De s cription - (All 50-60 cycle s )
240V AC* @ 6 KW- 3 phas e
480V AC* @ 6 KW- 3 phas e
Electrode Stabilizing
DryRod
Electrode Stabilizing Ovens General Information:
Insulation: 4" (10cm) Glass Fiber Batt
Capacity: 680 lbs. (308kg) granulated flux (approx.)
Net Weight & Dimensions: 590 lbs. (286Kg) 51"W x 30"D x 52"H
(130 x 76 x 132cm)
Ship Weight & Dimensions: 675lbs. (306Kg) 56" x 33" x 61" (142 x
84 x 155cm)
®
Ovens
Temp. Range**
100° to 800°F (38°
to 427°C)