SELF Electronics SLT23-600IB-UN Bedienungsanleitung
Verfügbare Sprachen
Verfügbare Sprachen
Instruction for the use of
the LED POWER SUPPLY
Model: SLT23-600IB-UN
Applications
This type of power supply is an exclusively designed stabilized
power supply for LED lamp. With constant current (CC)
technology, it is suitable for constant current lamps connected in
a series. According to the switches selection, 8 current for
choosing:200mA to 600mA with current increase 50mA。
The built-in protection circuit will shut down the power supply in
case of such faults as: open circuit, short circuit , over load or
over temperature. The power supply can restart automatically
after fault correction . The power supply is a built-in.
Important
information
installation
· The unit uses dangerous mains voltage(120-240VAC), it
should only be installed by qualified electricians according to
European safety standards or relevant nation regulations.
Failure to observe any of the installation instructions may cause
fire or other hazards.
·The power supply is for LED lamps only. Pay attention to the
polarity of LED, wrong polarity may damage the LED.
·The power supply is only for indoor use and permissible
operating temperature is -25 to 90℃(Tc).
·The indicated load should not be exceeded.
·The maximum length of the output cable to the LED lamps
should not exceed 0.2m in order to meet the EMC standard.
Tc
SEC
Pout
(mA)
(W)
(℃)
120V-240V
23.4
Tc
(℃)
90
for
PF
1
ON
ON
0.90C
nominal life-time(hrs)
20000
·If the LED power supply is used for purposes other than
originally intended or it is connected incorrectly, the
manufacturer is not responsible for possible damages.
• The power supply can only be installed in metal lamps and
the bottom surface is flat against the metal body.
Manufacturer
SELF Electronics Co.,Ltd.
No. 1345 Ju Xian Road, Hi-Tech Park, Ningbo, China
Tel: 0086-574-28805765
Specifications
Input power :
Input voltage :
Input frequency :
Input current :
the
Input power factor :
Constant output current : 200...600mA
according to the switches selection
Rated output power : 3.6W-23.4W
Output voltage :
to choose the appropriate output voltage in order to prevent the
power output more than limit
LED type :
Case temperature :
IP protecton :
Primary cable :
Secondary cable :
Output
voltage
6-39V
7-42V
8-42V
9-42V
11-42V
13-42V
max 23.4W
120-240VAC
50/60Hz
max 0.25A
0.90C
According to the selected output current
COB or high power LED
90℃