AWCH-2001DG v1 001
AWCH-2001GN v1 001
EN At a glance / DE Auf einen Blick / BG Обобщение / CZ
Stručný přehled / ES De un vistazo / FR Aperçu / GR Με μια
ματιά / HR Na prvi pogled / IT In un colpo d'occhio / NL In
één oogopslag / PL Rzutem oka / PT Em breve / RO Dintr-o
A
D
1
Item
USB-C port
A
Charging Coils
B
Status light
C
Kickstand
D
Plug the USB-C side of the included cable into the USB-C port on the side of the
wireless charging stand. Connect the USB-A side of the cable to a USB wall
charger and plug the wall charger into an AC outlet.* The LED status light
turns on (10 minutes).
Put your Qi enabled phone on the wireless charging stand in portrait or landscape
position, with the screen facing you. The phone's Qi coil is generally located in the
centre for most phone models. If charging does not start, please try to align the
coils of the phone and the stand by moving the phone a little bit. The LED
status light turns on (10 minutes) and your phone's screen will display that it
is charging.
*USB Wall charger not included. Your USB wall charger must have an output rating of at least 5.0V / 2.0A (10.0W).
For 15.0W fast charging a USB wall charger with minimum output of 9.0V / 2.22A (20.0W PD or QC) is required.
Product
Model
Input
Output
Safety
Certification
Supported devices
Dimensions
Weight
This charger is intended to be used as a charger for Information Technology Equipment
only. Do not use this charger for other purposes.
• Read all instructions and warnings before usage.
• Do not drop. Frequent dropping may lead to malfunctioning.
• Do not disassemble or modify. Repairs should only be done by qualified service centers.
• Do not use the charger if it is damaged or broken.
• Do not exceed the manufacturer's specifications.
• Used socket outlet should be near the equipment and easily accessible.
• Do not expose to liquids, moisture, heat or fire.
• Do not cover the charger with any object when in use.
• Do not use the charger with a damaged cable.
• Unplug the charger before any maintenance or cleaning.
• Do not exceed 40° Celsius ambient temperature. Product may not function properly
above 40° Celsius. Operating temperature 0~40° Celsius.
• Disconnect when not in use, do not charge unattended.
• Charger is only suitable for indoor use.
• Do not use near strong magnetic fields, inflammable materials or explosive gases.
• Do not place metal objects on the wireless charging zones.
• Do not place cards with magnetic stripes, chips or RFID on the wireless charging zones.
• Do not use close to (implanted) medical devices such as a pacemakers; keep a distance
of at least 25 cm.
• Charger should be kept out of the reach of children.
• Transfer of electricity gives off heat. Your device may become hot, but should not beco-
me exceedingly hot. If the wireless charging stand becomes extremely hot,
stop using the product immediately and unplug the power plug.
• Always properly align your phone with the charging coils. Misalignment during charging
may lead to inefficient charging and your device may become warm.
• The wireless output power is automatically reduced if the temperature of the product
becomes too high. The maximum output power of 15W is only reached when the