SELF SLT75-24VLE-UN Bedienungsanleitung
Verfügbare Sprachen
Verfügbare Sprachen
Instruction for the use of
the LED POWER SUPPLY
SLT75-24VLE-UN
Model:
SLT75-24VLE-UN
SLT96-24VLE-UN
SLT96-48VLE-UN
Applications
This type of power supply is an exclusively
designed stabilized power supply for LED lamp;
it is a switch mode power supplier with 24VDC
(SLT75-24VLE-UN, SLT96-24VLE-UN) or
48VDC (SLT75-48VLE-UN, SLT96-48VLE-UN)
constant output voltage.
The built-in protection circuit will shut down the
power supply in case of such faults as: open
circuit, short circuit, over load or over
temperature.
Important information for the installation
·The unit uses dangerous mains voltage
(120VAC-240 VAC), it should only be installed by
qualified electricians according to North America
safety standards or relevant nation regulations.
Failure to observe any of the installation
instructions may cause fire or other hazards.
·The power supply is for LED lamps only. Pay
attention to the polarity of LED, wrong polarity
may damage the LED.
·The power supply is only for indoor use.
·The power supply can be interconnected
through the high-voltage plug, Pay attention to
the numbers of the maximum interconnection.
·The indicated load should not be exceeded.
·The maximum length of the output cable to the
LED lamps should not exceed 2m in order to
meet the EMC standard.
·If the LED power supply is used for purposes
other than originally intended or it is connected
incorrectly, the manufacturer is not responsible
for possible damages.
Manufacturer
SELF Electronics Co.,Ltd.
No. 1345 JuXianRoad, Hi-Tech Park, Ningbo,
China
Tel: 0086-574-28805765
Specifications
Input voltage :
120VAC-240VAC
Input frequency : 50/60Hz
Input current : 0.7A@120VAC
0.7A@120VAC