Recom RAC20NE-12SK/277/OF Installation Und Betriebsanleitung Seite 2
Valid for: RAC20NE-12SK/277/OF, RAC20NE-24SK/277/OF
Installation and Operating Instructions
AC/DC Power Supply: RAC20NE-K/277/OF
Other applicable document:
Important Safety Information
Technical Data
At 115/230VAC, full load forced air cooling, 25°C, with 5
minute warm-up time unless otherwise stated
nom. Output Power – continuous
nom. Output Voltage
max. Output Current
Efficiency
Nominal Input Voltage Range
Operating Range
Input Current
Inrush Current (cold start)
Hold Up Time
Internal Input Fuse
Short Circuit Protection
Over Voltage Category
Over Volatge Protection
Over Current Protection
Class of Equipment
Insulation Grade
Isolation Voltage
DC ON LED
Operating Temperature Range
Storage Conditions
Operating Humidity
Operating Altitude
Dimensions / Weight
Approvals
Warranty
Fig. 1: Derating Graph / Temperaturverhalten
Fig. 3: Block Diagram / Block Diagramm
+V
IN
Fuse,
Rectifier +
Input Filter
Bulk Cap
-V
IN
Flyback
Controller
Technische Daten
Bei 115/230VAC, Volllast, Zwangsbelüftung, 25°C, nach 5
Minuten Aufwärmzeit, wenn nicht anders angegeben
nom. Ausgangsleistung - dauerhaft
nom. Ausgangsspannung
max. Ausgangsstrom
Wirkungsgrad
Nominaler Eingangsspannungsbereich
Betriebsbereich
Eingangsstrom
Einschaltspitzenstrom (Kaltstart)
Pufferzeit
Interne Eingangssicherung
Kurzschlussschutz
Überspannungskategorie
Überspannungsschutz
Überstromschutz
Schutzklasse
Isolationsgrad
Isolationsspannung
LED "DC EIN"
Betriebstemperatur
Lagerbedingungen
Betriebsluftfeuchtigkeit
Betriebshöhe
Abmessungen / Gewicht
Zulassungen
Garantie
120-277VAC
100VAC
-20
Ambient Temperature [°C]
Umgebungstemperatur [°C]
Output
Rectifier
Switcher
Transformer +
Auxiliary winding
Feedback
Output
DC ON
and Isolation
Controller
LED
Revision: 0/2024
Document no.: IMG168
©RECOM Power GmbH. The information contained in
this instructions and accompanying drawings are the
intellectual property of RECOM Power GmbH.
This manual can change without prior notice.
RAC20NE-12SK/277/OF
20W
12VDC
1.667A
350mA typ. , 450mA max @ 115VAC / 250mA typ. , 450mA max @ 230VAC / 2000mA typ. , 450mA max @ 277VAC
green light, output voltage present / grünes Licht signalisiert Ausgangsspannung vorhanden
-40°C to +90°C, 95% RH max. (non condensing) / (-40°C bis +90°C, 95% RH max. (nicht kondensierend)